Co se vám vybaví když se řekne lano? Někteří si představí horolezecké lano, jiní zase konopné tažné lano, se kterým mohou táhnout jiný vůz nebo všelijaká textilní lana. Lan existuje celá řada a dělíme je především na textilní a ocelová lana a gumolana. U lan je obvykle požadavek, aby zajistila co největší pevnost v tahu nebo nosnost, protože se používají ke svazování, tažení a zvedání. Lana jsou složena z většího množství pramenů, které jsou splétány nebo stáčeny. Jejich konstrukce je mnohdy velmi složitá, proto je třeba vybrat pro různé použití tu správnou variantu.
Textilní lana mohou být vyrobena z jakéhokoli dlouhého a vláknitého materiálu, ale obecně jsou vyrobena z určitých přírodních nebo syntetických vláken. Lana ze syntetických vláken jsou výrazně silnější než jejich protějšky z přírodních vláken, mají vyšší pevnost v tahu a jsou odolnější vůči hnilobě. Syntetická lana však mají také určité nevýhody, včetně kluzkosti, a některá se mohou UV světlem snáze poškodit. Běžnými přírodními vlákny pro lana jsou konopí, len, bavlna, kokosové vlákno, juta, sláma a sisal. Mezi syntetická vlákna používaná při výrobě lan patří polypropylen, nylon, polyester, polyethylen, aramidy a akryl. Některá lana jsou konstruována ze směsí několika vláken nebo používají kopolymerní vlákna. Textilní lana jsou vyráběny stáčením nebo splétáním. Ocelová lana jsou vyrobena z ocelových drátů a uvnitř lana může být polypropylenová vložka nebo ocelová duše.
Použití lan je neskutečně široké a pro každou činnost se obvykle používá specifické lano. Například ocelová lana jsou hojně využívaná především ve stavebnictví, používají se jako jeřábová lana, výtahová lana, lana standardní pro široké využití na různých zařízeních, strojích, pro zavěšování nebo na vytahování různých předmětů, např. jako vrátková lana, ohradníková lana Přírodní lana mají široké využití kolem domu, od zahradních houpaček až po zábradlí. Syntetická lana jsou ideální pro zvedání a tažení věcí. Hojně využívaná jsou dutá lana, která se používají třeba jako kotevní lana nebo u vleků. Lana z polypropylenu se zase často využívají tam, kde je voda, zejména ke značení. Široké využití mají polyesterová lana, která se používají pro běžné účely, ale také v námořnictví. Nylonová lana jsou jako stvořená pro tažení nebo použití v kladkových systémech. Bavlněné lano se používá zase hojně v řemeslné výrobě, při kempování, na zahradě a také k výrobě různých hraček. Velmi velké zatížení snese polyetylenové lano, které se používá na jachtách. S použitím lan by se dalo pokračovat velmi dlouho, od horolezectví až po stavebnictví. Každé lano má určité vlastnosti, klady i zápory, na to vše je třeba brát při výběru ohled a pokud si nejste s výběrem jistí, rada odborníků je vždy nad zlato
rádi bychom Vám oznámili, že v termínu od 1. do 7. 7.2024 budeme mít omezený provoz. Vaše objednávky budeme odesílat od pondělí 8.7.2024.
Děkujeme za pochopení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se...
Vzpomněli jste si? Přihlaste se!
Ještě nemáte účet? Registrujte se...
Už u nás máte účet? Přihlaste se...
Registrací souhlasíte s obchodními podmínkami a se zpracováním osobních údajů.
Vaše registrace byla úspěšně odeslána a nyní ji už zbývá pouze potvrdit odkazem, který jsme Vám právě zaslali na uvedený e-mail.
ps: Pokud e-mail nedorazí, zkontrolujte nevyžádanou poštu (spam) či hromadnou poštu (newsletter). Pokud ani pak e-mail nenajdete, neváhejte nás kontaktovat a společně problém vyřešíme.